Jakie są zalety systemu do randomizacji?
Randomizacja jest procesem wedle którego uczestnicy badania są przypisywani do poszczególnych grup. Procedura ta ma kluczowe znaczenie i wpływa na wiarygodność badania, dlatego musi być przeprowadzona zgodnie z metodologią. Co jeszcze warto wiedzieć o randomizacji oraz jakie są zalety takiego systemu?
Czym jest interaktywny system do randomizacji?
IWRS (ang. Interactive Web Response System), to moduł odpowiadający za podział, czyli randomizację pacjentów, zgodnie z uprzednio ustalonym algorytmem. Co ważne, jest on nie tylko w pełni konfigurowalny, ale również daje możliwość pełnej integracji z eCRF, czyli systemem do elektronicznego gromadzenia danych pacjentów w badaniach klinicznych lub obserwacyjnych.
Taki moduł posiada również oprogramowanie o nazwie eCRF.bizTM, które zostało opracowane przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat®. Służy ono właśnie do elektronicznego zbierania danych, a także łatwiejszego nimi zarządzania. W systemie tym moduł IWRS odpowiada również za:
- rejestrację pacjentów,
- randomizację,
- dawkowanie preparatów leczniczych,
- wydawanie leków pacjentom,
- zaopatrywanie,
- zarządzanie zapasami medykamentów w ośrodkach,
- procedurę odślepiania pacjentów.
Jakie są zalety nowoczesnego systemu randomizacyjnego?
Jedną z największych zalet systemu pomagającego w randomizacji jest to, że jest on w pełni skalowalny oraz umożliwia zarządzanie nawet bardzo dużymi liczbami pacjentów. Jest to niezbędne w zakrojonych na szeroką skalę badaniach, gdy takie gotowe systemy znacząco ułatwiają cały proces.
Kolejną ważną zaletą jest to, że nie ma barier jeśli chodzi o jego wdrażanie. Randomizacja jest dzięki niemu możliwa niezależnie od rodzaju badania, a także liczby ośrodków czy obszarów terapeutycznych. IWRS pozwala również na integrację z innymi elektronicznymi narzędziami, dzięki czemu dane mogą być od razu przesyłane do innych modułów, oczywiście z zachowaniem ich bezpieczeństwa o co powinny dbać zaawansowane systemy informatyczne. Atutem systemu randomizacyjnego jest ponadto fakt, że działa w czasie rzeczywistym, co umożliwia przydzielanie pacjentom niepowtarzalnych numerów.
Bieżące raportowanie
Cyfrowy system do randomizacji to również korzyść w postaci bieżącego raportowania. Automatyczne systemy gwarantują dostęp do danych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu badacze mogą szybko reagować na jakiekolwiek potencjalne problemy, a także być na bieżąco z postępami procesu badawczego.
Jak doskonale widać system randomizacyjny taki jak IWRS to szereg praktycznych korzyści, od możliwości zarządzania dużymi grupami osób, przez opcję konfiguracji z elektronicznymi narzędziami, aż po bieżące raportowanie ekspertom zaangażowanym w proces badawczy. To ważne aspekty sprawiające, że proces randomizacji przebiega zdecydowanie bardziej efektywnie oraz pozwala zagwarantować, że badanie zostanie przeprowadzone rzetelnie i przede wszystkim w sposób wiarygodny.